کل کاربران : 184134
کاربران امروز : 16
بازدید امروز : 17
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 15

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
بازدید جمعی از کارشناسان فائو از پایلوت اجرایی پروژه در شهرستان سرایان خراسان جنوبی      

 

به منظور ترویج و تبادل مهمترین آموخته ها و تجارب اجرایی حاصل از عملکرد موفق 6 ساله پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL) و با هدف معرفی تجارب دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت پایدار و مشارکتی منابع طبیعی با تاکید بر دستاوردهای این پروژه، برنامه ریزی برای سفر جمعی از کارشناسان فائو به نمایندگی از کشورهای غنا، آلمان، ایتالیا، ترکیه و عراق در قالب تور مطالعاتی از تاریخ 11 لغایت 20 اردیبهشت ماه با همکاری دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و دفتر نمایندگی فائو در ایران صورت گرفت.

از مهمترین اهداف و موضوعات این تور مطالعاتی می توان آشنایی با مهمترین فعالیت های اجرایی در کانون های بحران فرسایش بادی در ایران و نیز چگونگی مدیریت مشارکتی مراتع، حوزه های آبخیز و منابع آب های سطحی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور با تاکید بر  نقش و جایگاه دانش بومی و مشارکت جوامع محلی (مدل پروژه RFLDL) را بر شمرد.  شایان ذکر است که کارشناسان فائو در جریان این بازدید از تجارب اجرایی و فعالیت های موفق مدیریت مشارکتی منابع طبیعی در استان های اصفهان، آذربایجان غربی و پایلوت های اجرایی پروژه RFLDL در دو استان خراسان جنوبی و کرمان بازدید بعمل خواهند آورد.

نمایندگان فائو در جریان سفر به خراسان جنوبی پنجشنبه 15 اردیبهشت ماه از پایلوت اجرایی پروژه در بخش سه قلعه شهرستان سرایان و روستاهای تحت پوشش پروژه بازدید نمودند.

مدیر کل محترم دفتر امور بیابان سازمان جنگلها و مدیر ملی پروژه RFLDL، هماهنگ کننده ملی سابق پروژه، مدیر کل و معاون حراست سازمان جنگلها و مسوولین ارشد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان جنوبی و جمعی از مسوولین استانی و شهرستانی هیات همراه بازدیدکنندگان در جریان این بازدید بودند.

با توجه به اهمیت کویر بکر سه قلعه و موقعیت بسیار عالی این منطقه در رصد ستارگان ، اقامت شب در محل هتل سنتی کرانه کویر واقع در نمکسار سه قلعه برنامه ریزی شد تا بازدیدکنندگان با جاذبه های گردشگری منطقه نیز آشنا شوند .

همچنین با توجه به عدم آشنایی بازدیدکنندگان با روند کار پروژه ، صبح روز پنجشنبه قبل از بازدید میدانی، جلسه ای در بخشداری سه قلعه ترتیب داده شد و مدیر اجرایی پروژه به معرفی پروژه و مهمترین دستاوردهای و پیشرفت های آن در پایلوت سرایان اشاره نمودند.

در جریان این نشست مهندس یوسفی، مدیر اجرایی پروژه تکیه بر اصل مشارکت و هماهنگی و همکاری های بین بخشی را از ارکان بسیار مهم در موفقیت پروژه و دستیابی به توسعه در منطقه دانستند و به نمونه فعالیت های انجام شده در پروژه از قبیل مشاغل مختلف راه اندازی شده ، کارگاه های و دوره های آموزشی- ترویجی برگزار شده و نیز فعایت های مختلف اجرایی در راستای احیای عرصه های مرتعی تخریب یافته و نیز توسعه و عمران روستایی اشاره نمودند.

یکی از توفیقات مهم پروژه، راه اندازی ایستگاه پایش و اندازه گیری فرسایش بادی در اراضی کشاورزی می باشد که برای نخستین بار در کشور در سه قلعه انجام شده است. مهندس اسعد، کارشناس فنی پروژه توضیحات لازم در خصوص اهداف و پیشرفت های این ایستگاه را به بازدیدکنندگان ارائه دادند.

یکی از اهداف پروژه بهبود معیشت جوامع محلی از طریق حمایت از راه اندازی مشاغل پایدار می باشد و در این راستا بازدید از برخی مشاغل راه اندازی شده در منطقه از جمله کارگاه خیاطی، گوهر تراشی و کشت و کار در گلخانه در سه قلعه و روغن گیری کنجد و کارگاه قالیبافی در روستای بسطاق بعمل آمد. بازدید کنندگان ضمن بازدید از هر یک از این مشاغل توضیحات لازم در خصوص چگونگی راه اندازی شغل، سرمایه اولیه، درآمد حاصله و ... را جویا می شدند .

برنامه بازدید میدانی با بازدید از فعالیت های احیایی که با مشارکت جوامع محلی ، کمیته های مدیریت منابع و توسعه روستایی و تعاونی دشت لاله سرایان انجام شده بود به پایان رسید. توضیحات لازم در خصوص زمان کاشت نهال ها، نوع گونه انتخابی ، درصد سبزینگی و... توسط مهندس کارگر مدیر ملی پروژه  و مهندس یوسفی مدیر اجرایی پروژه ارائه گردید .

پس از بازدید از پایلوت سرایان صبح روز شنبه کارشناسان فائو عازم دیگر پایلوت این پروژه در شهرستان ریگان استان کرمان شدند و طبق هماهنگی بعمل آمده با دفتر امور بیابان نقطه نظرات و دیدگاه های بازدیدکنندگان در پایان تور مطالعاتی در نشست جمع بندی که در سازمان جنگلها برگزار خواهد شد از نمایندگان فائو دریافت می گردد  و به اطلاع دفاتر استانی پروژه خواهد رسید.


گروه خبری : اخبار مهم
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/02/18 -- 04:31:50
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 1229
ارسال نظر

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS