کل کاربران : 184156
کاربران امروز : 38
بازدید امروز : 39
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 9

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
بازدید معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و هیات همراه از سایت اجرایی پروژه در شهرستان سرایان      

 

به منظور آشنایی با پیشرفت ها و دستاوردهای پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی سرکار خانم دکتر سرفرازی به همراه جمعی از مسوولین ارشد استانداری و هیات همراه، سه شنبه 13 تیرماه 1396 از سایت اجرایی این پروژه در بخش سه قلعه شهرستان سرایان و روستاهای تحت پوشش پروژه بازدید نمودند.

 

در این بازدید یک روزه که با حضور جمعی از مدیران کل استانی، فرمانداری و جمعی از مسوولین شهرستان سرایان صورت گرفت، بازدید کنندگان از برخی فعالیت های موفق اجرایی پروژه که با مشارکت جوامع محلی و نهادهای اجرایی محقق گردیده بود بازدید نمودند.

نشست مشترک مسوولین و مقامات استانی و شهرستانی و تیم پروژه با معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و هیات همراه در محل سالن جلسات بخشداری سه قلعه برگزار گردید و بازدیدکنندگان از طریق ارائه گزارش عملکرد توسط مهندس یوسفی مدیر اجرایی پروژه با رویکرد ها و دستاوردهای پروژه  آشنا شدند .

در خاتمه این نشست خانم دکتر سرفرازی عنوان داشت "امید، نشاط و پویایی جامعه نتیجه مشارکت مردم است و از طرفی توانمندسازی و ارتقاء اگاهی مردم نیز به مشارکت بیشتر مردم منجر می شود که در این پروژه مورد توجه قرار گرفته است".

برنامه بازدید از مناطق اجرایی پروژه نیز با بازدید از نمونه مشاغل پایدار راه اندازی شده در بخش سه قلعه و روستاهای زنگویی و بسطاق ادامه یافت. در این راستا بازدیدکنندگان از برخی مشاغل شامل کارگاه های خیاطی و گوهر تراشی در سه قلعه، شیرینی پزی و کشت گیاهان دارویی به همراه بهبود سیستم آبیاری در روستای زنگویی، روغن گیری کنجد، بسته بندی محصولات غذایی و کارگاه قالیبافی در روستای بسطاق بازدید بعمل آوردند و از نزدیک در جریان چگونگی راه اندازی هر یک از این فعالیت ها، چالش ها و مشکلات و درخواست های کارآفرینان قرار گرفتند.

 

 

آشنایی با روند کار صندوق های روستایی، بازدید از نمونه فعالیت های توسعه و عمران روستایی که بر پایه مشارکت جوامع محلی و همکاری های بین نهادی صورت گرفته است نظیر احداث پل بر روی جاده روستای زنگویی و نیز بازدید از  نمونه ای از عرصه های احیایی در منطقه اجرایی این پروژه در روستای بسطاق که از طریق عملیات نهالکاری و آبیاری احیاء گردیده است از دیگر برنامه ها در جریان این بازدید بود.

پیگیری مشکل بازار فروش محصولات تولیدی توسط جوامع محلی، درخواست مربی برای برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در خصوص رونق هر چه بیشتر گوهر تراشی در سه قلعه و کمک به صندوق های روستایی برای ارتقاء توان مالی این منابع اقتصادی جهت ارائه تسهیلات بیشتر به متقاضیان برای رونق اقتصادی منطقه و نیز پیگیری بیمه قالیبافان و اعطای تسهیلات برای خرید مواد اولیه از مهمترین درخواست های ارائه شده توسط جوامع محلی بود که با موافقت اختصاص یک غرفه در چهارشنبه بازار سرایان برای فروش محصولات تولید شده در سایت پروژه ، قول مساعدت در زمینه واریز اعتبار به شرکت تعاونی کانی گهر سه قلعه و  پیگیری برای اعطای وام به متقاضیان توسعه گوهر تراشی برای خرید ادوات بیشتر از سوی مسوولین پاسخ داده شد. همچنین برای حل مشکل کمبود مربی برای ارائه آموزش های تکمیلی در زمینه گوهر تراشی و پیکر تراشی، پیگیری جذب مربی متخصص از سایر استان ها نیز در دستور کار نهاد مربوطه قرار گرفت.

پیگیری اعطای تسهیلات برای تجهیز و تعمیر مکان کارگاه  شیرینی پزی در روستای زنگویی نیز به صندوق کارآفرینی امید واگذار گردید.


گروه خبری : اخبار مهم
منبع : دفتر پروژه- بیرجند
آخرین ویرایش : 1396/04/14 -- 08:14:19
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 650
ارسال نظر

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS