کل کاربران : 184130
کاربران امروز : 12
بازدید امروز : 13
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 11

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
بازدید مدیر اجرایی، مشاور استاندار و جمعی از کارشناسان، تسهیلگران و جوامع محلی پروژه تعمیم ترسیب کربن خراسان شمالی از فعالیت های پروژه RFLDL خراسان جنوبی- شهرستان سرایان      

 

به منظور آشنایی با اهداف، برنامه ها، دستاوردها و تجارب پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL) ،مدیر اجرایی پروژه تعمیم ترسیب کربن به همراه مشاور استاندار خراسان شمالی، جمعی از کارشناسان و  تسهیلگران و همچنین جوامع محلی این پروژه در این استان، دوشنبه 15 آبان ماه 1396 از محدوده اجرایی پروژه RFLDL   در بخش سه قلعه شهرستان سرایان و روستاهای تحت پوشش بازدید نمودند . در این بازدید یک روزه ، بازدید کنندگان از برخی فعالیت های موفق اجرایی که با مشارکت جوامع محلی و نهادهای اجرایی محقق گردیده بود بازدید نمودند.

  

 

برنامه بازدید از مناطق اجرایی پروژه با بازدید از نمونه مشاغل پایدار آغاز شد و بازدیدکنندگان از برخی مشاغل شامل روغن گیری کنجد ، بسته بندی محصولات غذایی و  فنس بافی در روستای بسطاق ، شیرینی پزی ، کشت گیاهان دارویی و آبیاری نوین در روستای زنگویی ، کارگاه های گوهر تراشی و خیاطی شهر سه قلعه و همچنین نمونه کارهای مشارکتی انجام شده با مشارکت ادارات ذیربط  و جوامع محلی نظیر احداث پل راه  و کف سازی  مدرسه در روستای زنگویی بازدید کردند.

بازدید از عرصه نهالکاری شده 75 هکتاری در روستای بسطاق که با مشارکت جوامع محلی و تعاونی دشت لاله سرایان احیا گردیده است یکی دیگر از فعالیت های مورد بازدید بود که توضیحات لازم در خصوص نحوه اجرا ، نوع نهال های مورد استفاده ، درصد سبزینگی ، دوره آبیاری و ... توسط آقای شیدایی مدیر عامل شرکت تعاونی مذکور ارائه شد .

آشنایی با روند کار صندوق های خرد اعتباری در روستای زنگویی و بازدید از خزانه تولید نهال در روستای بسطاق که با تولید 22 هزار نهال گلدانی توانسته است اشتغال برای جمعی از بانوان این روستا را ایجاد نماید از دیگر فعالیت های مورد بازدید در جریان این سفر بود.

 

 

 

 در پایان بازدیدکنندگان از روند برگزاری بازدید بسیار خرسند بوده و اظهار داشتند فعالیتهای ایجاد شده در زمینه مشاغل، مشارکتهای مردمی در زمینه عمران روستایی و نیز مکانیسم صندوقهای خرد اعتباری بسیار عالی و  حساب شده صورت گرفته و قطعاً در اجرای پروژه ترسیب کربن در خراسان شمالی این تجربیات را  مد نظر قرار خواهند داد.

 


گروه خبری : اخبار مهم
منبع : دفتر پروژه- بیرجند
آخرین ویرایش : 1396/08/23 -- 07:59:34
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 566
ارسال نظر

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS