کل کاربران : 184153
کاربران امروز : 35
بازدید امروز : 36
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 6

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
معرفی سایت ریگان
     

 

سایت اجرائی پروژه زیر حوزه کنار نای در حوزه آبخیزآب باریک شهرستان ریگان در شرق کرمان و در مرز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

وسعت حوزه آب باریک حدود 295 هزار هکتاربوده که ازارتفاعات جبالبارز درجنوب غرب شهرستان شروع شده و با پیشروی به طرف  دشت  در  شمال شرق ازمحدوده شهرستان خارج  می گردد. وسعت زیر حوزه کنار نای(سایت عملیاتی فاز اول)   150هزارهکتاراست که این محدوده تقریبا نیمی ازحوزه را به خود اختصاص داده است.

طول زیرحوزه ازجنوبی ترین تا شمالی ترین نقطه آن حدود85کیلومتر وبیشترین عرض آن دربالادست حوزه (جنوب غرب ) به میزان 34 کیلومتر می باشد .

ازاین زیرحوزه حدود 90هزارهکتارآن مربوط به مناطق کوهستانی ودامنه های کوهستان و60هزار هکتاردیگرآن را اراضی دشتی تشکیل می دهد.

آبادی های مستقر درزیرحوزه 86 آبادی باجمعیت تقریبی 8000 نفرمی باشد.پوشش جنگلی منطقه دربالادست (مناطق کوهستانی ) عمدتا بادام کوهی وبنه ودردشت گونه های طبیعی کهورایرانی وگز می باشد.

مراتع نیزدرمنطقه کوهستانی دارای گونه های گون ، درمنه، آویشن و... ودردشت قیچ ، اسکنبیل و...می باشد.

فرسایش و تخریب منابع طبیعی منطقه

مطالعات اعتبار آماده‌سازی پروژه نشان می‌دهد که کلاً 345411 هکتار تحت تأثیر فرسایش بادی در منطقه ریگان می‌باشد. فرسایش بادی در اکثر بخش‌های منطقه شدید می‌باشد و باعث جابجایی 12 میلیون تن ذرات شن در هر سال می‌گردد.

 

مطالعات فرسایش در ریگان نشان می‌دهد که فرسایش آبی اغلب در بخش های جنوبی رخ می‌دهد در حالی که فرسایش بادی اغلب در بخش‌های مرکزی و مناطق شمالی اتفاق می‌افتد.

 

مطالعات نشان می‌دهد که مناطق مسطح نسبت به فرسایش بادی حساس‌تر می‌باشند. اختلاف قابل توجه در میزان پوشش گیاهی بین اراضی پست و اراضی مرتفع به علت تفاوت در میزان بارندگی (بین 55 تا 140 میلیمتر) در اراضی پست و اراضی مرتفع، دسترسی به آب، فرسایش بادی و مداخله انسان می‌باشد. اراضی پست عمدتاً بوسیله گونه‌های پراکنده(13%) درختچه‌ای نظیر ترات تاغ،واسکنبیل که با شرایط آب و هوایی بسیار سخت سازگار شده‌اند و تحت تأثیر خاک‌های شور و بادهای گرم می‌باشند، احاطه شده است. توده‌های پراکنده‌ای از گز و کهوردراراضی پست همراه با توده‌های کاشت شده گز و تاغ (به عنوان مثال در اطراف روستای گنبکی) یافت می‌شود. در اراضی مرتفع میزان پوشش گیاهی به 30 درصد می‌رسد که اغلب گونه‌های آن درختی و درختچه ای بومی می‌باشند. بادام وحشی، انار وحشی، انجیر وحشی و گونه‌ بومی (کیکف)Acer monspessuolanum در این منطقه دیده می‌شود. 

علاوه بر مراتع و جنگل‌ها (جنگل‌های طبیعی و دست کاشت)، اراضی جهت کاشت خرما و باغ‌های مرکبات، مزارع گندم، جو و یونجه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنگل‌های طبیعی دارای گونه Prosopis و گونه‌های مختلفی از پایه‌های گز می‌باشند، در حالیکه گونه تاغ اغلب در جنگل‌های دست کاشت که به منظور مقابله با بیابان‌زایی و مبارزه با فرسایش بادی کشت می‌گردد، مشاهده می‌شود.

 

 

آخرین بروز رسانی : 1393/04/18 08:05:59  تعداد مشاهده : 3603  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS