کل کاربران : 184154
کاربران امروز : 36
بازدید امروز : 37
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 7

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
شهرستان ریگان
     

شهرستان ریگان با وسعت 858400 هکتاربعنوان یکی ازشهرستان استان کرمان درجنوب شرقی این استان واقع شده که ازشمال به شهرستانهای فهرج و نرماشیرازجنوب به رودبار ازشرق به استان سیستان وبلوچستان وازغرب به شهرستانهای بم وعنبر آبادمحدودشده است.

این شهرستان دارای دوبخش مرکزی وگنبکی بوده که شامل 1مرکزشهری 2بخش 4دهستان و262روستا با مجموع جمعیت 66325نفر می باشد.
 
ارتفاع ازسطح دریا درشهرستان متفاوت بوده بطوریکه حداقل آن مربوط به دشت های شمال شرق شهرستان با660متروحداکثر آن مربوط به ارتفاعات جبالبارزدرجنوب غرب شهرستان 2800متر می باشد.
 این شرایط باعث می شود دراکثر ایام سال هجوم شن های روان خانه ، مزارع ، باغات وجاده های شهرستان رامورد تهدید ونابودی قراردهد وتعدادی ازروستا مجبور به سکنه ودرواقع مرگ خاموش شده اند.
شهرستان ریگان که به استنادسوابق تاریخی تاقرن هشتم بعنوان یکی ازمراکز تجاری مسیرجاده ابریشم دارای جنگل های انبوه وسرسبز ومنطقه ای آباد وبانشاط بوده است هم اکنون به خاطر عوامل متعدد بامشکلات زیست محیطی ، اقلیمی واجتماعی مواجه گردیده است.
اقلیم منطقه براساس روش دومارتن فراخشک می باشد و وجود پتانسیل تبخیربه میزان 3398 میلی متردرسال ، میانگین حداکثر دما45 درجه سانتی گراد و بادهای فرساینده باسرعت 30متردرثانیه و...همگی سبب گردیده اند بخش عمده از سطح شهرستان را بعنوان کانون بحرانی فرسایش بادی (کلاس c1) بشناسند.
این شرایط باعث می شود دراکثر ایام سال هجوم شن های روان خانه ، مزارع ، باغات وجاده های شهرستان رامورد تهدید ونابودی قراردهد وتعدادی ازروستا مجبور به جابجایی یا تخلیه سکنه ودرواقع مرگ خاموش شده اند.
شهرستان ریگان که به استنادسوابق تاریخی تاقرن هشتم بعنوان یکی ازمراکز تجاری مسیرجاده ابریشم دارای جنگل های انبوه وسرسبز ومنطقه ای آباد وبانشاط بوده است هم اکنون به خاطر عوامل متعدد بامشکلات زیست محیطی ، اقلیمی واجتماعی مواجه گردیده است.
 
 

آخرین بروز رسانی : 1393/04/18 08:06:33  تعداد مشاهده : 8785  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS