کل کاربران : 184155
کاربران امروز : 37
بازدید امروز : 38
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 8

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
استان کرمان
     

استان کرمان بامساحتی بالغ بر181.785 کیلومترمربع حدود11درصدازمساحت کل کشور را در برمیگیرد، که ازلحاظ وسعت رتبه اول رادرکشوردارامی باشد. حدشمالی استان کرمان به استانهای خراسان جنوبی ،یزد،حدجنوبی به استان هرمزگان ،حدشرقی به استان سیستان وبلوچستان وحدغربی آن به استان فارس محدوداست.

استان کرمان براساس آخرین تقسیمات کشوری تاپایان سال 1389دارای 23شهرستان ،64شهر،58بخش،151دهستان می باشد.شهرستانهای استان عبارتند از: بافت ،ارزوئیه ،بردسیر، بم ،فهرج ،ریگان ، نرماشیر ،جیرفت ،عنبرآباد ،راور،رفسنجان ،انار ،کهنوج ،قلعه گنج ،رودبارجنوب  ،منوجان ،فاریاب ،زرند،کوهبنان ،سیرجان ،رابر ،شهربابک ومرکزاستان شهرکرمان است.

استان کرمان یکی از مرتفع ترین استان های کشور در ناحیه کویری و کم آب ایران است. شهرستان بافت در میان شهرستان های تابع این استان، با ارتفاع۲,۲۵۰ متر از سطح دریا به عنوان سومین شهر مرتفع ایران به شمار می آید و همین باعث شده «بام ایران» و «سیبری جنوب» خوانده شود.

بلندی‌های این استان دنباله رشته کوه های مرکزی ایران هستند که از چین خوردگی‌های آتشفشانی آذربایجان آغاز شده و تا بلوچستان ادامه می‌یابند، البته این بلندی ها، در فلات مرکزی چندین بار به وسیله حوزه‌های پست داخلی و کویری قطع می شوند. زمین شناسان زمان تشکیل این  چین خوردگی ها را همزمان با پیدایش فلات داخلی و عقب نشینی دریای تتیس  می دانند. براساس این نظریه، به دنبال حرکات کوه زایی و باز شدن دهانه ی آتشفشانی، کف دریای تتیس بالا آمد و آب دریاهای اطراف بر اثر تبخیر شدید و تراکم رسوبات آن خشک شد و قشر ضخیمی از رسوبات نمک دریا روی آن ها باقی ماند و کویرهایی چون کویر لوت را تشکیل داد. در نواحی پست، ذرات حاصله از متلاشی شدن و فرسایش کوهستان ها، روی هم انباشته شد که با وزش باد به حرکت در می آیند و تپه های متحرک شنی را به وجود می آورند.

رشته کوه های مرکزی به دو رشته کوه تقسیم می شوند که اولی؛ از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند و مهم ترین آن رشته کوه های بشاگرد کوهبنان است. این رشته کوه ها دنباله کوه های جندق و بیابانک هستند که تا کرمان و بم گسترش یافته اند همچنین می توان در این منطقه به کوه هایی چون کوهبنان، طغرل الجرد یا تخ راجه، پلوار، سیرچ، ابارق و تهرود اشاره کرد.

دومین رشته کوه، رشته کوه هایی هستندکه از یزد تا کرمان و چاله جازموریان کشیده شده اند و به موازات رشته اول امتداد دارند. از ارتفاعات مهم این رشته نیز می توان کوه های مدوار، شهر بابک، کوه پنج، چهل تن، لاله زار، هزار بحر آسمان، جبال بارز و شهسواران را نام برد. همچنین رشته کوه دیگری به نام رشته کوه های بشاگرد در جنوب شهرستان کهنوج قرار دارند که این منطقه را از استان هرمزگان جدا می سازد

غیر از کوه های یاد شده؛ مهم ترین کوه های این استان عبارتند از؛ کوه هزار با ارتفاع ۴,۵۰۱ متر، مرتفع‌ترین قله استان کرمان و جنوب ایران، استکوه هزار در کرمان، چهارمین کوه مرتفع ایران، کوه کوشا یا کوه شاه بافت در شمال بافت
ارتفاعات‌، پستی‌ و بلندی‌ها، شرایط‌ اقلیمی‌ ویژه‌ و آب‌ و هوای‌ متفاوتی‌ را در نواحی‌ مختلف‌استان‌ به وجود آورده‌است. آب و هوای این منطقه در نواحی‌ شمال، شمال‌ غرب‌ و مرکز، خشک‌ و معتدل‌، در نواحی‌ جنوبی‌ و جنوب‌ شرقی‌، گرم‌ و مرطوب‌ و در مرکز استان‌ یعنیشهر کرمان‌، خشک‌ ونیمه‌ معتدل‌ است‌.

استان کرمان همواره تحت تاثیر بادهای مختلف منطقه ای و محلی قرار دارد. وزش این بادها، آب و هوای آن را دچار تحولات و تغییرات قابل توجهی می کند. این بادها به طور عمده از نوع بادهای موسمی خشک هستند که در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت می وزند و جهت وزش آن ها از جنوب غربی به طرف شمال شرقی و شرق همراه با خاک و شن است. در مقابل این بادها؛ بادهای غربی و شمال غربی قرار دارند که با عث ریزش باران در زمستان و بهار می شوند.در رابطه با رودخانه های جاری این استان باید گفت که؛ مهم ترین رودخانه این منطقه «هلیل رود» است که شاخه های مهمی مانند زردشت از گوهر، بافت از لاله زار، رابر از الفتح یا شاه کوه، طیل از کوه هزار و اسفندقه از ارتفاعات اسفندقه به آن می پیوندند و پس از آبیاری کردن جیرفت و شهرستان های کهنوج وارد هامون جازموریان می شوند

.

از دیگر رودخانه های این استان می توان آب بخشا در برد سیر، راور در منطقه راور، خبر در منطقه خبر بافت، رود خانه تنگوییه یا پلنگی در سیر جان، ابراهیم آباد، اندوهجرد، آب باریک، آبشور اسفندقه را نام برد.چندین بار به وسیله حوزه‌های پست داخلی و کویری قطع می شوند. زمین شناسان زمان تشکیل این  چین خوردگی ها را همزمان با پیدایش فلات داخلی و عقب نشینی دریای تتیس  می دانند. براساس این نظریه، به دنبال حرکات کوه زایی و باز شدن دهانه ی آتشفشانی، کف دریای تتیس بالا آمد و آب دریاهای اطراف بر اثر تبخیر شدید و تراکم رسوبات آن خشک شد و قشر ضخیمی از رسوبات نمک دریا روی آن ها باقی ماند و کویرهایی چون کویر لوت را تشکیل داد. در نواحی پست، ذرات حاصله از متلاشی شدن و فرسایش کوهستان ها، روی هم انباشته شد که با وزش باد به حرکت در می آیند و تپه های متحرک شنی را به وجود می آورند.

رشته کوه های مرکزی به دو رشته کوه تقسیم می شوند که اولی؛ از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند و مهم ترین آن رشته کوه های بشاگرد کوهبنان است. این رشته کوه ها دنباله کوه های جندق و بیابانک هستند که تا کرمان و بم گسترش یافته اند همچنین می توان در این منطقه به کوه هایی چون کوهبنان، طغرل الجرد یا تخ راجه، پلوار، سیرچ، ابارق و تهرود اشاره کرد

 

آخرین بروز رسانی : 1393/04/18 08:06:58  تعداد مشاهده : 7112  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS