کل کاربران : 184151
کاربران امروز : 33
بازدید امروز : 34
کاربران دیروز : 48
بازدید دیروز : 63
کاربران آنلاین : 4

 

 
امکانات این سایت راچگونه ارزیابی میکنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مقالات    گروه : گروه یک
فقط مطالب گروه :  تعداد نمایش در هر صفحه :
جستجو :   تعداد مطالب یافت شده : 2
   
ردیف عنوان مطلب بازدید
1

مدیریت پایدار منابع طبیعی مبتنی بر مشارکت جوامع محلی (تجربه موفق پروژه بین المللی – RFLDL خراسان جنوبی، سرایان) 1393/07/01
چکیده : علی رغم اقدامات کارگزاریهای مختلف بخش دولتی، تخریب منابع طبیعی همچنان ادامه دارد. ماهیت چند بعدی توسعه پایدار سبب توجه بیشتر به استفاده از سرمایه های اجتماعی شده است که به این منظور برنامه هایی طراحی و اجرا می شود. در سالهای اخیر و در حال حاضر تلاش های قابل توجهی در زمینه ارتقای سرمایه های اجتماعی در فرایند حفاظت از محیط زیست انجام شده و یا در حال انجام است که با توجه به گسترش ابعاد مسائل محیط زیستی و همچنین اهمیت یافتن استفاده از تکنولوژی ها و روشهای سازگار با حفاظت محیط زیست توسعه تلاشها در زمینه جلب مشارکت مردمی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. در این راستا استفاده از توانایی سرمایه های اجتماعی در عرصه های زیست محیطی می تواند جهش قابل ملاحظه ای در حفاظت از محیط زیست کشور را فراهم کند. حفاظت منابع طبیعی نیاز به مدیریتی با همکاری جوامع محلی دارد. در این مقاله نقش جوامع محلی در مدیریت پایدار منابع طبیعی تشریح شده است. مدیریت مبتنی بر جوامع محلی رهیافتی چند بخشی برای مدیریت منابع طبیعی است که ذینفعان مختلف با نقشهای متفاوت برای دستیابی به هدف نهایی که حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی است، در آن نقش دارند. این نوشتار نشان می دهد که شیوه مدیریت مبتنی بر جامعه محلی ابزاری مناسب برای پایداری منابع طبیعی است.

1486
2

معرفی پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL) و فعالیت های انجام شده 1393/04/07
مقدمه: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای است که دارای پوشش جنگلی کم می باشد. در حدود 85 درصد از مساحت کشور دارای آب و هوای خشک، نیمه خشک و یا فرا خشک است. در حدود 43 درصد از جمعیت کشور در مناطق خشک زندگی می کنند که این مناطق دارای گنجینه منحصر به فردی از نظر ذخایر ژنتیکی است. علاوه بر آن در مورد استحصال خدمات حاصل از اکوسیستم، اکوسیستم ایران و تورانی که عمده مناطق اجرای این پروژه نیز دارای این اکوسیستم می باشند، بالاترین امتیاز را بین سایر مناطق اکولوژیکی کشور دارد، زیرا سهم بسزایی در تشکیل خاک، کنترل فرسایش بادی و تنظیم چرخه هیدرولوژیکی ایفا می نمایند. با این حال این اراضی خشک به دلیل انهدام پوشش گیاهی طبیعی، وجود فرسایش بادی و افزایش شوری خاک پیوسته در حال تخریب می باشند. بنابراین مدیریت پایدار منابع طبیعی موجود در مناطق خشک برای بهبود وضعیت معیشت مردم محلی و حفاظت از میراث ارزشمند منابع طبیعی کشور ضروری است.

2503
   :: 1 ::   

 

معرفی پروژه

پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید ویژه بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاکهای شور (RFLDL) پروژه ای  مشترک بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (FRWO) بعنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF) و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) می باشدکه ازکوشش های ایران در توسعه و اجرای رویکردهای توسعه پایدار محیط زیست مناطق خشک و نیمه خشک کشور از طریق اجرای طرح های مدیریت پایدار یکپارچه و مشارکتی سرزمین و جنگل حمایت می کند. مدت اجرای این پروژه 5 سال (1395-1390) خواهد بود ودر دو پایلوت سرایان و ریگان به مساحت کل 462068 هکتار در حال اجرا است .زیر حوزه آبخیز کنارنای در حوزه آبخیز آب باریک شهرستان ریگان با مساحت 298500 هکتار واقع در استان کرمان و زیر حوزه آبخیز همبو در حوزه آبخیز سه قلعه شهرستان سرایان با مساحت 163568 هکتار واقع در استان خراسان جنوبی به عنوان پایلوت های اجرای این پروژه انتخاب گردیده اند.

دست اندرکاران و ذینفعان اصلی این پروژه جوامع محلی و مردم ساکن در حوزه های آبخیز پایلوت پروژه می باشند که در اجرا و برنامه ریزی اقدامات یکپارچه مشارکتی مدیریت پایدار سرزمین و جنگل در سطح روستاها و حوزه های آبخیز به منظور پرداختن به چالش های تخریب سرزمین، جنگل زدایی و کاهش تنوع زیستی مشارکت می کنند.این پروژه به منظوراحیاء تنوع زیستی، افزایش ظرفیت اراضی و چشم اندازهای جنگلی تخریب یافته و ایجاد معیشت پایدار، امنیت غذایی و مقابله با بیابانزایی از طریق ارتقای فعالیت های یکپارچه مشارکتی در سطح حوزه آبخیز در دو سایت پایلوت پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ملی و محلی در حمایت از اجرای گسترده و همه جانبه اقدامات صورت گرفته در این پروژه در سایر اراضی خشک و نیمه خشک ایران طراحی شده است.

ادامه ....

 

 

 


يكشنبه
28 مهر 1398
19. صفر 1441
2019 Oct 20

 

احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته RFLDL


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS